17. listopadu 2019
 Reklama

  
 Technet Chats SBS 2003 R2

SBS Server R2, novinky, rozdíly, srovnání s předchozí verzí

SBS 2003 R2, novinky, rozdíly, srovnání s předchozí verzí
Připojte se k diskusi s Petrem Buchmaierem na téma Small Business Server 2003 R2 a zeptejte se na vše, co byste o tomto produktu chtěli vědět. Diskutovat rovněž můžete i o Terminálových službách, administraci, jednotlivých serverových komponentách, a rovněž o licencování produktu.

 

Přepis online diskuse ze dne 11. října 2006

Dotaz: Mám jeden dotaz ohledně Exchange 2003 a jeho připojení k Outlooku, rpc pres https. Teď jsem se konečně zbavil řešení od Novellu a přešel na SBS. Vzdálení uživatelé na mě křičí, že se jim nelíbí zadávání hesla při spouštění Outlooku.

Lze to řešit, je třeba použít ověřování NTLM, nikoliv základní, použije se pak jméno a heslo přihlášeného uživatele.

Dotaz: Dá se toho zadávání hesla nějak zbavit?

Předpokládá to ale aby uživatelé pracovali s doménovým účtem.

Dotaz: Tak tedy, když je to diskuze o novinkách ve verzi R2, co je v té verzi nového?

SBS 2003 R2 přináší SQL 2005, integrovaný WSUS do konzole pro správu serveru a některá rozšíření z Windows 2003 R2 Serveru.

Dotaz: Jakou verzi SQL 2005?

V SBS 2003 R2 je použita SQL Server 2005 Workgroup Edition pro SBS Enterprise Edition

Dotaz: Jako firma implementujeme podnikový IS, máme jisté problemy s SQL2005, dá se nějakým způsobem k té R2 sehnat licence na SQL2000?

Downgrade je možný pouze po dohodě s firmou Microsoft. Více o downgrade verze R2 naleznete také zde: http://www.microsoft.com/WindowsServer2003/sbs/evaluation/faq/licensing.mspx (poslední dotaz). Rozšiřující CD pro SBS Premium Edition obsahuje pouze SQL 2005.

Dotaz: Díky, domníváte se, že Workgroup edition je ta správná verze, že bude podporována vývojáři pro provoz jejich IS?

SBS je server určený pro malé a střední firmy, edice SQL odpovídá jejich potřebám. Pokud chcete provozovat řešení, kde vám Workgroup edition nedostačuje, je možné do sítě zapojit další server s vyšší edicí SQL serveru.

Dotaz: Zajímal by mě Váš názor, do jak velké firmy byste SBS variantu doporučil? Znám omezení na max. počet lidí, přesto si myslím, že je to neúnosné, především ve variantě Premium.

IT specialisté mají poněkud zkreslený úhel pohledu, pokud pracujete v IT firmě na vše nasazujete další server a firma o 30 lidech jich má alespoň pět. Firmy, které se IT nezabývají si mohou s jedním serverem vystačit při odpovídajících HW požadavcích i při 50 uživatelích. Maximum 75 uživatelů bylo rozšířeno hlavně díky rozšířené možnosti externích uživatelů pro práci pomocí RWW, VPN atd.

Dotaz: Jaké je omezení Exchange databáze v R2?

Limit velikosti databáze byl díky Exchange SP2 zvýšen z 16 GB na 75 GB. Jedná se však stále o Exchange Standard.

Dotaz: Tento server zapojíme opět jako member, nebo již bude možné více domain řadičů?

Další servery v SBS doméně mohou sloužit jako DC například na pobočkách, kde díky funkci Global Catalog mohu být ověřováni uživatelé přímo. Zachovány musí být pouze pravidla daná licencí, tj trust,nejsou možné child odmény atd.

Dotaz: U SBS R2 stále platí to, že musí být v síti PDC?

V oblasti 2003 Serveru jsou již používány pouze role, PDC je z oblasti NT serveru. Je možné použít více doménových řadičů.

Dotaz: Můžete ta pravidla trochu rozvést?

Nejčastější mýty kolem SBS jsou uvedeny v dokumentu Top 10 Myths of Small Business Server http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?FamilyID=0757e849-acc9-4ad2-86dc-f9e30b311e7c&DisplayLang=en

Dotaz: Díky, podívám se na to...??

Přehled těchto SBS mýtů a fám zpracoval Martin Pavlis na svém blogu www.pavlis.net.

Dotaz: Nasazování dalších serverů je především doporučení technických lidí z Microsoftu a nezávislých odborníků. Na druhé straně názor obchodníku je SBS.

Další servery nasazujete dle potřeby, SBS R2 vám to usnadňuje změnou licenčního modelu, kdy CAL licence můžete použít i pro další server.

Dotaz: Co s CRM SBS jako přídavek k SBS?

CRM lze na SBS instalovat, přesný návod naleznete na http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?FamilyID=46d1887a-ddcd-4acb-829f-688618d91f1b&DisplayLang=en nebo http://www.sbs-rocks.com/crm/crmsbeinstall.htm.

Dotaz: Od kdy je možnost více dc v SBS doméně?

SBS 2000 jsem nespravoval, SBS 2003 více řadičů umožňuje.

Dotaz: Mluvil jste o těch 50 lidech, ani ISA server byste nevyndal z DC na jiný stroj?

Licenční podmínky SBS neumožňují instalaci jednotlivých součástí jinde než na jednom serveru. I když se ISA server instaluje samostatně musí běžet na jednom SBS. Můžete použít Standard edition a ISA server dokoupit zvlášť.

Dotaz: Nikoliv pro SQL Standard 2005, kde CAL licence musíme dokoupit...

Ano, uvedené licenční zvýhodnění platí pouze pro SQL Workgroup edition. Více také zde:

Q: Does the SBS 2003 R2 CAL allow me to access other servers running Exchange Server 2003 or SQL Server 2005 on the network?

A: Yes. If you are running SBS 2003 R2, you are allowed to access any other servers running Windows Server 2003 R2, Exchange Server 2003 Standard or Enterprise Edition or SQL Server 2005 Workgroup Edition within your SBS 2003 R2 domain.

(další licenční dotazy včetně výše uvedeného naleznete na internetové adrese http://www.microsoft.com/WindowsServer2003/sbs/evaluation/faq/licensing.mspx).

Dotaz: Jasně tak jsem to myslel. Jakou byste volil variant Vy, vše na jednom, nebo Standard a ISA vedle...

Pro 50 uživatelů bude cenově výhodnější varianta integrovaná s SBS. Pokud jsou však výkonové požadavky přednější, je možné zvážit variantu odděleného serveru.

Dotaz: Správně, neodpověděl jste, jestli je možné v síti více domain řadičů...Díky..

V síti SBS 2003 je možné použít více domain řadičů.

Dotaz: Přesto se domníváte, že po zvážení všech limitů a omezení, bezpečnostních pravidel atd, nasazení na firmu o 50 živých lidech jako jediný server je Oki...Včetně Sql verze....potom se mě tech 4 Gb na ramce zdá tak tak....Mluvím o premium verzi, tedy i o ISA

Přiznám že tak velkou (malou) firmu mezi svými zákazníky nemám. Cenově výhodnější je integrované řešení. Výkonově bych řekl že toto řešení může postačovat. Provozuji ISA server s podobným počtem uživatelů a procesorový výkon je minimální.


 Tisknout   
Copyright 2005-2013 by PetrB