17. listopadu 2019
 Reklama

  
 Enter Title

Článek z časopisu Connect! o tom co je to WUG
odpovídá Petr Buchmaier zakladatel a předseda WUG.CZPrvní otázka je jednoduchá. Co je to vlastně WUG a čím se zabývá ?

WUG je zkratka z Windows User Group a je to sdružení převážně IT profesionálů a uživatelů systémů Windows. Toto sdružení je dobrovolná iniciativa lidí, kteří pracují s Microsoft produkty nebo je správa těchto produktů živí a mají zájem si s ostatními vyměňovat informace, řešit problémy, setkávat se, diskutovat atd. V současné době organizujeme odborné přednášky s oblasti Windows a jejich správy a setkání zájemců o platformu Windows.

Jak vlastně WUG v Čechách vznikl ?

Myšlenka na podobné sdružení existovala už v dobách Windows NT 4.0, tj. přibližně od roku 1997, ale nebyl čas ji realizovat. Podobné skupiny už tehdy existovaly v Německu a Americe. Před dvěma lety jsem se k této myšlence opět vrátil po zkušenostech s komunitou czfree a shodou šťastných náhod nalezl můj email v Microsoftu svého příjemce Davida Pavlíka, který nám pomohl se založením první skupiny WUG v Brně.

 

Viděl jsem že pořádáte setkání i v jiných městech. Kde WUG už funguje ?

V současné době se snažíme pořádat pravidelná čtvrteční setkání jednou měsíčně v Praze, Brně, Ostravě, Hradci Králové a Bratislavě. Máme zájem dělat setkání i v dalších městech, ale je to závislé na tom zda se v daném městě podaří najít podobné nadšence, kteří neváhají obětovat svůj čas pro organizaci setkání.

 

Obrázky ze setkání

WUG_1110_04-1.jpg

 

Jak takové setkání probíhá ? Je to jen diskuze, nebo prezentace Microsoft produktů ?

Nejlepší odpověď je: Přijďte se podívat. Ale pro ty kdo na našem setkání ještě nebyli se pokusím obsah přiblížit. Setkání obvykle začínají v 17 hodin a trvají zhruba do 21-22 dle chuti a možnosti účastníků, přednášejících a organizátorů. Na začátku bývá krátké představení WUG, přehledu dalších plánovaných setkání a organizační záležitosti. Původně byla v plánu krátká přednáška sponzora daného večera (občerstvení a pronájem sálu), ale zatím nebylo v našich silách případné sponzory oslovit a organizačně tuto sponzorskou přednášku zajistit. V současné době je tedy hlavním sponzorem firma Microsoft, která platí poskytuje prostory případně platí občerstvení. Po představení myšlenky WUG následuje odborná přednáška spolupracujících lektorů, některého z našich členů nebo specialistů z MS. Nejedná se však o  marketingovou prezentaci firmy Microsoft nebo konkrétného produktu, ale o technickou a odbornou přednášku s důrazem na ukázky použití dané technologie.
Kolem 19 hodiny následuje přestávka na občerstvení, diskuzi s přednášejícím a účastníky setkání. Po přestávce následuje druhá část přednášky zakončená diskuzí a výměnou zkušeností přímo mezi účastníky, která pak občas (podle zájmu) pokračuje v některé z přilehlých restaurací.

 

diskuze Brno

diskuze-brno-1.jpg

 

 

Uff, ten závěr určitě umožní poznat nové lidi i z jiné něž oficiální stránky emailu a prezentací. Je to tak ?

Ano, přesně tak. Původní myšlenka je o vybudování komunity, navázání nových kontaktů, nových přátelství a výměně zkušeností. Posezení po skončení setkání se k tomuto báječně hodí. Hodně lidí z emailových konferencí diskuzí se právě tady setkalo a poznalo navzájem.

 

Kolik na vaše setkání chodí účastníků ?

Je to rozdílné dle tématu a města. V městech, kde začínáme, nebo nejsou tak velká chodí zatím méně zájemců asi do 30, v Brně pravidelně kolem padesáti a v Praze jsme omezeni kapacitou sálu na 90-100 účastníků, kterou se nám daří již dlouhodobě naplňovat. Myšlenka je dělat tyto akce dostupné širšímu počtu zájemců, ale tak aby se dalo s přednášejícími diskutovat a nepoklesla technická náročnost přednášek, kterou se snažíme udržovat na vysoké úrovni. Na Hands-on labech je počet limitován kapacitou učebny tj. 12-20 účastníků.

 

Zmínil jsi Hands-on Laby, to je nějaké cvičení u počítače?

Ano, kromě přednášek se snažíme aby si zájemci mohli věci probrané na přednášce vyzkoušet naživo přímo u počítače. Zde spolupracujeme se školícími středisky, které připraví učebnu se scénáři Hands-on labu a lektorské kapacity. Každý si tak může vyzkoušet novinky a různé triky aniž by musel tyto scénáře zkoušet na svém serveru, nebo shánět potřebný software.

 

Docela mně to nalákalo a možná k vám pošlu někoho z kolegů, kde se dá získat více informací a termíny jednotlivých setkání ?

Všechny potřebné informace lze získat na našich internetový stránkách, http://www.wug.cz a http://www.wug.sk. Informace o setkáních se objevují i v mailových a news konferencích na letácích v školách, některých firmách a také v bleskovkách na www.zive.cz a nově i na webu Connect! http://connect.zive.cz. Na internetových stránkách se také nachází záznamy z předchozích setkání s komentáři, fotografiemi a prezentacemi. Budeme rádi pokud doporučíte naše setkání a stránky i svým kolegům.

 

Je třeba aby se případný zájemce o WUG stal členem než může na setkání přijít, nebo aby se nějak registroval ?

Není nutné aby se stal členem WUG komunity, ale může mu to přinést výhody které najde na našich stránkách a které chceme stále rozšiřovat. Doporučujeme aby se zájemce o setkání zaregistroval na danou akci abychom měli informaci kolik přibližně přijde zájemců kvůli objednávce občerstvení a kapacitě sálu.

 

Co dalšího může účastník vašich setkání získat ?

Pro zájemce o zkoušení nových technologií máme k dispozici zkušební verze produktů na zapůjčení, díky kolegům v Praze a Brně se nám daří setkání nahrávat, takže jsou k dispozici i video záznamy přednášek k zapůjčení. Spolupracujeme s odbornými IT časopisy a nabízíme remitendu těchto časopisů.

 

O WUG zatím nebylo moc slyšet, kolik setkání jste zorganizovali ? Kolik členů WUG sdružuje ?

Byl to trosku i náš záměr, chtěli jsme šířit informaci o WUG pomocí osobního doporučení těch, kdo na našich setkáních už byli. Rádi bychom WUG nyní více medializovali, ale tak abychom byli schopni zájem zvládnout. Jedná se opravdu o dobrovolnou práci nadšenců a proto nemůžeme zaručit že setkání začne v přesně stanovený čas, že bude vše dokonalé atd. Počet setkání a členů zná přesně náš marketingový guru Radim Petratur, odhaduji že to bylo asi 45 setkání a naše akce navštívilo asi 2500 návštěvníků, počet členů přesáhl již 120 a stále roste.

 

To jsou poměrně vysoká čísla, je vidět že je o setkání zájem. Jste tedy zaměřeni výhradně na správce sítí ?

Našimi členy je hodně certifikovaným specialistů na Microsoft technologie a správců, ale na naše setkání chodí i studenti a lidé, kteří se o systémech chtějí více dozvědět, proto zařazujeme i témata, která nesouvisí přímo se správou systémů jako jsou multimédia, licencování atd. Snažíme se také o spolupráci se skupinou .NET Developer Group http://www.dng.cz s nimiž připravujeme některé přednášky přednášky, které budou zajímavé jak pro programátory tak pro správce systémů.

 


 Tisknout   
Copyright 2005-2013 by PetrB